2016.12.01.

A noszvaji Gazdaházzal szemben látható, az egyik legkülönlegesebb palóc népmesénk, Árva Juliska által ihletett meseház, melyet akár a közeli Csendülőben is elolvashat.
Gazdaház
A helyi paraszti építészet jellegzetességeit tükröző épület, mely helytörténeti jellegű kiállításnak ad otthont. A Gazdaház és udvara ad otthont a településen megrendezendő programok nagy részének. Ezen alkalmakkor a tájház két kemencéjében tájjellegű finomságok készülnek és az augusztus végi Szilva-nap alkalmával itt mutatjuk be a szilvalekvár főzés csínját-bínját is.
Mit találsz a közelben?
- Kávézó, borozó, rendezvénytér, a közelben.
- Abc a közelben
- Műemlék / Múzeum - külön belépőjeggyel !
- Borvásárlási lehetőség, előre egyeztetett időpontban a Gazsi pincében: 30/510-70-86
Belépőjegy: 400 Ft Diákoknak, nyugdíjasoknak és Noszvaj-kártyával rendelkezőknek: 200 Ft. Családi jegy (2 felnőtt és 2-4 gyermek): 1000 Ft.
FIGYELJE MEGVÁLTOZOTT TÉLI NYITVA TARTÁST!
OKTÓBER 15- MÁRCIUS 15: ZÁRVA
Csoportok részére előzetes bejelentkezés alapján vállaljuk kelttésztából készült sütemények készítését, akár kézműves foglalkozással egybekötve is! (Csorba Erzsébet 36/463-396, konyvtar@noszvaj.hu )
Cím: 3325 Noszvaj, Deák F. út 40.
Kapcsolat: 36/463-396, konyvtar@noszvaj.hu
Bővebben a Gazdaházról
A Heves Megyei Múzeumi Szervezet eredeti állapotába rendbe hozva múzeumi kiállítóhelyként rendezte be a noszvaji tájházat és nyitotta meg a látogatók előtt 1976-ban. Az épület mind külsőségében, mind belső berendezésében hű képet ad az 1800-as évek végének lakásviszonyáról, a benne lakók életéről, valamint azokról a maguk készítette használati tárgyakról, amelyek az adott kor emberének rátermettségét, ügyességét bizonyítják.
A jómódú, földműves család kő falazatú házát 1889-ben építették két testvér két háztartása számára. Ezért a konyha szabadkéménye alatt két patkát látunk, melyeken szabad tűzön főztek. A háznak két véghomlokzata közül az utcait kék festékkel színezték, falisávokkal, zsalugáterekkel díszítették és oromzatán hármas szellőző alatt az építés évszáma: 1889 látszik. Kőkerítése, díszes kapuoszlopai, az udvari homlokzat kőkeretes ablakai, a rácsos ajtó - a verebce - a bükkaljai nép építkezés tipikus vonásai, amelyek a nemesi kastélyok, kúriák formai jegyeire emlékeztetnek.